Forside

 

 

Klovneløb i Vrå
Fredag den 22. maj kl. 17.00

 

Lad næsen løbe og støt danske hospital klovnes arbejde for indlagte børn sammen med Idrætscenter Vendsyssel.

 

Klovneløbet er et familieløb, hvor alle der kan kravle, gå, rulle eller løbe, kan være med. Det handler ikke om at være hurtigst — det handler om at få en hyggelig og sjov dag, og samtidig støtte et godt formål. Når du deltager i klovneløb, støtter du nemlig Danske Hospitalsklovnes arbejde for indlagte børn i Danmark. Du kan vælge imellem 1, 3, 5, 6 og 7 km. 

Der er mødetid kl. 16.15-16.30, hvor der udleveres startnumre og klovnenæser til alle. Herefter laver vi en fælles opvarmning, inden starten går kl. 17.00 🏃‍♀️


 
Mødested: Fodboldbanerne ved Idrætscenter Vendsyssel. Parkering er tilgængelig både ved Idrætscentret og Vrå skole. Yderligere information vil blive sendt via mail inden løbet.

Der vil være medalje til alle børn samt vand og frugt til alle efter løbet 🥇🍏
Pris: 80,- pr. person.

Bemærk: Stierne går gennem skovbund, og afhængigt af vejret kan det være udfordrende at færdes med klapvogne, kørestole osv.

 

Læs mere, og tilmeld dig her